Workshop de Recrutare: HCC si Transylvania College
training, recrutare motivare si retentie, HR
Introducere in Recrutare Motivare si Retentie cu Trainingul HCC- DAY 2
Arata toate

Introducere in Recrutare Motivare si Retentie cu Trainingul HCC

Training de Negociere prin Persuasiune: drumul catre dezvoltarea profesionala. Alaturi de business owner-ul Geo Ivanov veti ajunge mai aprope de profilul negociatorului de succes.

PRIMUL PAS in Training-ul HCC Recrutare Motivare si Retentie

,,Ne-am intalnit ca intre colegi ai domeniul de HR, dar ne vom desparti prieteni”. Cu aceste cuvinte si-a inceput Geo Ivanov Trainingul HCC de Recrutare Motivare si Retentie. Aceasta sesiune s-a tinut timp de doua zile, 12- 13 noiembrie, in Cluj-Napoca. Recrutarea este mereu diferita, a continuat el, caci, desi se intampla sa cauti mult timp pentru aceeasi pozitie, candidatii obordati sunt unici, mereu diferiti.

Tot in introducere, Geo Ivanov a trasat importanta brandului de angajator: mereu trebuie sa aveti in minte tusa personala, acel lucru care va face unici pe piata muncii, care va diferentiaza de restul companiilor si care, pe scurt, va convinge candidatul sa va aleaga pe voi. In prelungire, un bun recruiter trebuie sa fie si marketer, iar, in acest sens, Geo Ivanov le-a oferit candidatilor sfaturi in legatura cu dezvoltarea laturii creative si modalitati de awareness prin retelele media.

Printre participantii Trainingului HCC s-au aflat persoane cu experienta( facand recrutare de 2 ani), unii erau abia la inceput( o luna). Unii nu aveau deloc experienta, dar au profitat de oportunitatea aceasta, iar cineva, ne-a marturisit, a intrat in acest domeniu in urma unui pariu, dar, descoperind in timp conexiunea cu resursele umane, a ramas fidel acestui camp.

 

DAY ONE:

Pentru a se tine de promisiunea de la inceput, dupa scurta introducere, Geo Ivanov a initiat un joc de cunoastere: pe rand, fiecare participant a trebuit sa impartaseasca cu restul ceea ce semnifica recrutarea, motivul pentru care actioneaza in acest domeniu si, nu in ultimul rand, pasiunea, indiferent ca vine in prelungirea activitatii profesionale sau nu. Am descoperit ca in majoritate participantii privesc recrutarea ca pe o PROVOCARE.

Urmatorul pas a constat intr-un exercitiu ,,colorat”. Folosindu-se sticky notes, participantii au trebuit sa isi noteze o frica si un lucru pe care nu il stiau despre domeniu. Lipite apoi aleatoriu pe un flipchart, la fiecare intrebare s-a venit cu un raspuns, iar pentru fiecare frica au fost aduse solutii.

In urmatoarea etapa s-au stabilit pasii de recrutare: Pregatirea Profilului Candidatului, Cautarea acestuia( activa, pasiva, headhunting etc), stabilirea intalnirii pentru Interview, Ofertarea Candidatului, concretizarea obiectivului- Anjagarea, iar, in cele din urma, Motivarea si Retentia.

In continuare s-a realizat un debate: ce ar schimba fiecare participant la locul de munca si in domeniul HR, motive pentru aceste schimbari si modalitati de solutionare ale acestora.

Impreuna, prin intermediul brainstorming-ului, s-a creat Profilul Recruiterul de Succes. Printre abilitatile si calitatile acestuia se numara empatia, perseverenta, dedicarea si negocierea.

 

COMUNICAREA

In orice domeniu de activitate, cu precadere in recrutare, care este vazuta ca o negociere, modul in care ne alegem cuvintele este esential. Comunicarea poate transforma orice lupta intr-o alianta. Acest aspect important al Training-ului HCC a inceput cu un joc de creativitate in echipe. Fiecare echipa a trebuit sa compuna un anunt de recrutare, alegandu-si, dupa propriile preferinte, pozitia dorita. Participantii au trebuit sa creeze o poveste a companiei si a jobului, dar si profilul condidatului. La final, fiecare echipa si-a prezentat anuntul si s-a oferit feedback, atat din partea celorlalte echipe, cat si din partea lui Geo Ivanov.

Pentru un moment de respiro, participantii au vizionat `How great leaders inspire action` de Simon Sinek in cadrul TEDx Talks.

Finalul Primei Zile a constat in Crearea Profilului Candidatului, unde participantii au invatat ca trebuie sa fie cat mai concisi, expliciti si la obiect. Printre cele mai importante aspecte se numara nivelul studiilor si atitudinea.

 

Orice lucru decoperit pe parcursul acestui Training HCC de Recrutare, Motivare si Retentie, oricat de mic, poate fi aplicat cu succes la job, i-a sfatuit Geo Ivanov drept incheiere.