Coaching Geo Ivanov
Training de Resurse Umane si de Recrutare
Introducere in Recrutare Motivare si Retentie cu Trainingul HCC
Arata toate

Workshop de Recrutare: HCC si Transylvania College

Workshop de Recrutare: HCC si Transylvania College

Educatia, puntea de legatura

Educatia reprezinta cheia evolutiei si a unui viitor in care carentele sunt diminuate, iar calitatile sunt transformate in atuuri. Fiind constienti de acest aspect, am decis sa ne implicam in mediul studentesc pentru a ne aduce aportul, impartasind cunostintele in domeniul nostru de activitate. In urma a doua discutii tinute la Facultatea de Psihologie si la FSEGA, am decis sa organizam un Workshop de Recrutare si in randurile liceenilor.

Astfel am ajuns la Transylvania College unde am vorbit despre recrutare, despre pasii pentru construirea unui CV, despre compartamentul dezirabil in cadrul unui interviu, dar si despre programe de intership.

Odata ce intri in cladire, pe stanga vei vedea scris: `Make a voice. Make a difference. Discover your spark`. Acest aspect ne-a convins ca viziunile noastre despre educatie, si nu numai, se intalnesc. Impreuna ii putem ajuta pe elevi sa isi creeze propria voce si sa-si descopere pasiunea cu care isi vor contura viitorul.

Ce am facut?

Workshop-ul nostru, coordonat de trainer-ul Luciana Beldean( desfasurat in doua grupe), a inceput cu un icebreaker prin care elevii s-au cunoscut mai bine, atat intre ei, dar si pe ei insasi. Acest joc consta in faptul ca fiecare participant si-a spus numele, pasiunea si job-ul visurilor. Am fost impresionati de diversitatea pasiunilor si dorintelor, caci am descoperit pasionati de echitatie, copii care canta la chitara, care joaca tenis, care danseaza sau care prefera lectura. La intrebarea despre job-ul ideal, am primit raspunsuri precum: doctor, avocat, IT engineer sau angajat in cadrul NASA.

Urmatoarea etapa a constat intr-un debate despre constructia unui CV de calitate si despre modalitati de gestionare a unui interviu( intrebari si raspunsuri, situatii posibile, firul conversatiei, intentia recruiter-ului etc). Am fost surprinsi sa observam intuitia si cunostintele liceenilor.

De asemenea, am discutat despre programele de intership, unde am dezbatut importanta acestora. O mare parte din elevi au avut ocazia acestei experiente prin intermediul liceului, lucru ce ne-a fost de ajutor pentru a crea o imagine de ansamblu a modului de functionare a programelor in Romania.

Pentru finalul acestei etape am realizat o simulare de interviu, in care un elev interpreta rolul recruiter-ul, iar alt elev cel al candidatului. Urmand cateva indicatii, acestia s-au integrat de minune in contextul interviului, uzand de creativitate si spontaneitate.

Inainte de inchierea workshop-ului, am impartit biletele fiecarui elev pentru a nota o intrebare in legatura cu tema abordata. Pentru unele intrebari s-au oferit raspunsuri ad-hoc, iar pentru celelalte business owner-ul Evolution HCC, Geo Ivanov, va raspunde in cadrul unui video.

Finalul a fost livrat de Livia, interna in compania noastra, impartasind experienta ei in legatura cu programul de intership. Aceasta a povestit despre interviu, despre atributiile si responsabilitatile ei, despre program, motivul pentru care a acceptat oferta si despre atmosfera organizationala.

In aceeasi masura in care elevii au descoperit lucruri noi despre piata muncii, si pentru noi, echipa HCC, a fost o ocazia de a invata. Am descoperit care este nivelul de profunzime a tinerilor in lumea profesionala si, in acest fel, cum ne putem dezvolta tehnicile de ,,predare” si ne putem extinde aria din punctul de vedere al informatiilor expuse.

 Ne dorim sa repetam aceasta experinta, caci, credem noi, putem aduce valoare in educatia tinerilor. Si, valabil pentru fiecare dintre noi, indiferent de varsta sau ocupatie, don’t forget to “Make a voice. Make a difference. Discover your spark”.