Scoala Practica
Scoala Practica de HR 100 % in orasul tau — 3 motive sa te inscrii acum
Inteligenta Emotionala
De ce sa aplici Inteligenta Emotionala in Resurse Umane?
Arata toate

Unelte din viitor — Brand-ul de angajator

Brand-ul de angajator

Unelte din viitor — Brand-ul de angajator

Un trend care va fi tot mai mult accesat de companiile viitorului si pe care noi punem mare accent la Scoala Practica de HR este brand-ul de angajator. Astazi iti explicam ce este brand-ul de angajator sau employer branding si cum impacteaza el companiile si expertii de resurse umane.

Brand-ul de angajator, cunoscut si sub numele de employer branding se poate traduce prin promisiunea pe care o face si pe care o respecta o companie, in piata in care activeaza.

 

Cine este afectat direct de employer branding-ul unei companii?

  1. Leaderii si managerii
  2. Angajatii, angajatii potentiali si angajatii viitori
  3. Expertii de resurse umane
  4. Clientii, clientii fideli si clientii potentiali
  5. Partenerii si colaboratorii
  6. Piata si sub-pietele in care activeaza compania

Dupa cum poti observa, brand-ul de angajator are un efect direct asupra tuturor aspectelor importante dintr-o companie.

Pentru ca expertul de resurse umane este interfata dintre angajator si angajati, dar si dintre potentialii angajati si companie, expertul de resurse umane este cel care transmite intr-un mod foarte puternic brand-ul de angajator in afara companiei, prin activitatile sale specifice.

 

Ce face expertul de resurse umane cu brand-ul de angajator

  1. Il cunoaste si il comunica corect candidatilor
  2. Se asigura ca brand-ul de angajator este inteles si chiar apreciat de catre candidati
  3. Il imbunatateste, alaturi de manageri si de echipa

Vrei sa inveti totul despre brand-ul de angajator (employer branding)?

Dar si despre procesele de recrutare, comunicare si persuasiune, pentru a-ti dezvolta expertiza in domeniul resurselor umane? Inscrie-te la Scoala Practica de HR 100%, master-ul de 6 luni in resurse umane, care aduce la un loc experti si traineri cu experienta pentru a te ajuta sa ai rezultatele pe care ti le doresti.