Scoala Practica de HR — Mentor de resurse umane
Scoala Practica
Scoala Practica de HR 100 % in orasul tau — 3 motive sa te inscrii acum
Arata toate

Ce trebuie sa luam in considerare si cum alegem o cariera?

cum alegem o cariera

Ce e cel mai important cand alegem o noua cariera?

Esti la inceput de drum sau poate te gandesti sa o iei de la zero, sa incepi o noua cariera. Cauti solutii. Vrei sa fii sigur ca faci alegerea potrivita. De unde sa incepi si la ce sa fii foarte atent? Ce trebuie sa luam in considerare? Cum alegem o cariera?

 

  1. Ce imi doresc sa fac cu adevarat?

Te surprinde aceasta intrebare? O parte din angajatorii romani au inteles importanta acestui mic secret si il aplica in procesul de recrutare. Au grija sa intrebe si sa identifice in ce masura candidatul este cu adevarat pasionat de domeniul in care vrea sa intre.

De ce?

Daca nu esti cu adevarat interesat de domeniu, daca nu vorbesti despre asta ori de cate ori ai ocazia, daca nu te gandesti la asta aproape in fiecare zi, beneficiile salariale nu te vor motiva la nesfarsit.

 

  1. In ce domeniu sunt dispus sa investesc, sa invat si sa evoluez, indiferent de nivelul la care sunt acum?

E mai putin important daca acum esti sau nu foarte bun in resurse umane. Mult mai important e daca esti dispus sa investesti, sa inveti si sa evoluezi continuu, indiferent de nivelul la care esti acum.

Intre un recruiter cu experienta care se plafoneaza si unul incepator, care insa e foarte pasionat si da maximul in fiecare zi, cine crezi ca va castiga, pe termen lung?

Daca iti doresti cu adevarat si esti dispus sa depui efort si sa fii constant in pasiunea ta, in timp ce inveti de la oameni care au rezultate foarte bune in domeniul tau, nimic nu te va opri. Si vei putea sa te pozitionezi ca autoritate relativ repede.

 

  1. Exista cerere pentru ceea ce vreau sa fac?

Exista cerere pentru ceea ce vrei sa faci? Aici, iti pot oferi o scurtatura spunandu-ti ca da, exista cerere pentru profesionisti in domeniul resurselor umane. Extrem de multe companii romanesti au deja o urgenta legata de recrutare, motivare si evaluare a angajatilor si ar plati oricand un expert care stie cum sa rezolve aceste probleme.

Vrei sa faci acum primul pas si sa incepi cariera ta in resurse umane alaturi de Scoala Practica de HR 100%?

Participa la master-ul privat de resurse umane, un program intensiv de 6 luni, care te va pune pe drumul excelentei in resurse umane, crescandu-ti abilitatile de care ai nevoie.