Elibereaza-ti Vocea!
webinar recrutare personal
Dezvoltarea societatii prin resurse umane si HR
Arata toate

Siguranta de sine si autenticitatea, ingrediente cheie in orice schimbare

Siguranta de sine si autenticitatea, ingredient cheie in orice #schimbare

Confortul este o zona catre care cu totii tindem, insa cei mai norocosi dintre noi au oportunitatea sau chiar sunt fortati de circumstante sa iasa din zona aceasta si  sa exploreze noi orizonturi, unele dintre ele complet necunoscute. Si pentru ca noile cai sa fie incununate cu success si sa iti atingi obiectivele pe care, sper si cred ca fiecare si le traseaza cu atentie, discursul si modul tau de raportare la sine sunt doua ingrediente fara de care acest parcurs poate fi o perpetua intoarcere in punctul din care ai plecat. #Schimbarea este o masura care implica multa energie din partea celui care a decis sa o faca, iar efectele pe termen lung se vad in increderea si siguranta de sine, caracteristici pe care cu greu le dobandesti daca vei fi in permanenta elevul cuminte si tacut din ultima banca ce niciodata nu ridica mana, chiar daca stie sa raspunda la lectie.

De curand am avut o discutie extrem de revelatoare cu o persoana foarte straight forward, transparenta si muncitoare care a ajuns in punctul in care este nevoita sa isi schimbe perceptia asupra gestionarii relatiilor de lucru in sensul unei mai bune negocieri, una sigura si atent construita, fara implicatii emotionale, pasiuni distructive sau idei fixe. Pentru prietena mea, intotdeauna deschisa la dialog, venise momentul #schimbarii. Abia l-a perceput insa l-a construit pas cu pas, cu mult calm si incredere in potentialul propriu. Cum a putut face acest lucru? In primul rand printr-un antrenament continuu si asiduu cu sinele pentru a-si dezvolta acele abilitati care ii ofera fiecarei expuneri pe care o are claritate si fermitate. Iar aceste doua insusiri nu pot veni decat din persoanele sigure pe potentialul lor si care nu isi risipesc resursele ci si le cultiva si le conserva cu fiecare situatie pe care o transforma in oprtunitate.

Dezvoltarea personala are rolul de a accentua acele insusiri proprii fiecaruia si de a-I oferi posibilitatea fiecarui om preocupat de aceasta zona sa jongleze cu aceste insusiri atunci cand este nevoie, pentru atingerea unor obiective precise si foarte bine determinate.

Dezvoltarea skillurilor necesare unui discurs bun nu are legatura, in mod surprinzator, cu accentuarea unor comportamente sau a unor tonuri care nu sunt proprii persoanei respective. Un curs bun de Public Speaking iti va aseza o oglinda in fata si te va determina sa te privesti asa cum esti si sa-ti oferi increderea ca de fiecare data cand esti tu, autentic si onest nu poti sa ai decat success. Alta cale nu exista. Un curs bun de Public Speaking iti ascute instinctele, te ajuta sa asculti si sa intelegi, iti arata ca argumentatia se construieste din experienta proprie. Un speaker bun este acela care inspira prin siguranta propriilor idei si nu prin continutul per se al discursului. Pentru ca intelegem intotdeauna cu latura emotionala mai mult si ascultam mai putin decat intelegem.

Deci daca te afli printre cei care sunt pregatiti de #schimbare sau pur si simplu vrei sa te vezi intr-o oglinda asa cum esti, sa te accepti si sa mergi doar pe mana ta, intotdeauna asumat, nu uita sa faci cu atentie alegerea cea mai buna. Un curs de soft skills nu modifica, nu schimba, nu completeaza ci te aseaza la inceput de drum. Cu mai multe directii. Si te impulsioneaza sa alegi si sa decizi in acord cu ceea ce esti si ce vrei sa dobandesti.

Succes in fiecare alegere pe care o faci si nu uita ca drumul, oricat de lung si complicat ar fi este cu mult mai valoros decat destinatia. Alegeti-va o destinatie si lasati-va pierduti printre stradute. Instinctul si tot ce este autentic in fiecare dintre voi va vor ajuta sa alegeti cele mai bune cai.

 

  • Lacramioara Brecea, fondatoarea Master of Crowds

Vrei sa aflii mai multe informatii din domenii diversificate? Training-urile specializate HCC sunt raspunsul tau!

Iti propunem sa participi la sesiunile de training specializate organizate de noi pentru a descoperi informatii pretioase din diverse domenii. Training-uril HCC de Public Speaking  iti ofera metode 100% practice pe care le poti folosi cu succes in viata ta profesionala!